SÉTÁLJ VELEM!
NEM TE HOZOD A TÉMÁT. A TÉMA HOZ TÉGED.
a nagyvárosi serpa
SÉTÁLTAM
„Sétáltam Gyurival. Nem mondom, hogy végignevettem az utat, de átvette a hátizsákomat, és jó városi serpához méltóan vitte egy darabon.”
SÁNDORNÉ KÓSA BRIGITTA
MITŐL MŰKÖDIK?
Attól, hogy valóban érdekel, mi hozott hozzám, és nincsenek bennem se elvárások, se bármilyen ítélkezés. Ki vagy te, mi a történeted, miben akadtál el, melyek azok a megoldásaid, amik működtek, s melyek, amik nem, mit gondolsz, miért működött az egyik, s miért nem a másik, ilyesmiről beszélünk, és miközben beszélsz, és egyre jobban látlak, te pedig egy idő után azt mondod, hogy nem szoktak látni így.
Ettől aztán történik valami, egyszercsak te is elkezded látni önmagadat úgy, ahogy eddig nem láttad. Te csodálkozol, én örülök, azután megkérdezem, mit viszel haza, te pedig mesélni kezdesz, és akkor már mindketten tudjuk, hogy megérkeztünk valahová, amiről az út elején egyikünk se tudta, hogy mi az, és hol található.
No jó, igen, van azért nálam egy láthatatlan szerszámostáska is, amiből előhúzom azt, amire szükség van, ha úgy alakul. A nyolcvanas évek eleje óta gyűlnek benne az eszközök, hosszú történet, minek fárasztanálak vele.
A MÚLTAMBAN JÁRTUNK
„Miért jó sétálni veled? Mert nem érzem, hogy terápia lenne – nem is az. Nem érzem, hogy meg kell oldani valamit, így könnyebb rátalálni az irányra. Lépkedünk a Vérmezőn és a Várban – és lépésenként összeállt egy kép. Szóban és fizikailag is a múltamban jártunk – azt hiszem, így könnyebben jöttek és kapcsolódtak az emlékek.”
CSOMBOK GABI
Egyedülállók és házasságban vagy párkapcsolatban élők, férfiak és kétszer annyi nő tizenhattól hetvenkét évesig. Nem a státusz a közös nevező közöttük, hanem az elszántság és a nyitottság. Elszántság a probléma megoldására, és nyitottság a megoldás befogadására. A témák skálája ugyanilyen széles. Az elmagányosodástól a kilátástalanság érzésén át a párkapcsolati problémákig, az életközép krízistől különböző szorongásokon, kirkesztettség érzésen, fel nem dolgozott gyászon, abúzuson át a kudarcra ítéltség érzéséig. Sokan érkeznek a „nem vagyok fontos, „nem vagyok elég jó”, „nem vagyok szerethető”, „én vagyok a hibás, én rontottam el” negatív mantráival, vagy egyszerűen csak azzal, hogy nem találják a helyüket, nem jól érzik magukat a bőrükben, a világban. Ismerős valamelyik ezek közül?
„A legmélyebben érintő, felszabadító beszélgetéseim mindig vele voltak. Annak ellenére, hogy legjobb barátomként szeretem, a Gyurival való együttlét általában terápiás volt számomra. Legutóbb, mikor épp biciklin tartottam valahová, ömlöttek a könnyeim a vele való beszélgetés közben. Talán húsz perc ha lehetett. Mégis annyira formáló volt, annyira erős és boldogító, mint egy több napos csoportterápia a múltamból.”
CSERMÉNYI CSILLA VIRÁG FLO
Hogy érzed most? Van benned még egy kis bizonytalanság? Jó lenne egyet beszélnünk telefonon, mielőtt rábólintasz magadban a sétára, vagy ennyi elég volt a döntéshez? Ha eddig eljutottál az olvasásban, akkor lehet, hogy nem állsz távol attól, hogy átlépd a küszöböt. Szeretnéd, hogy alacsonyabbra állítsuk? Mit szólnál egy előzetes telefonos konzultációhoz? Ez nem kerül pénzbe és nem kötelez semmire. Ha kitöltöd a regisztrációs űrlapot, azzal annyit üzensz, hogy beszéljünk telefonon, aztán meglátod, hogy van-e kedved a személyes folytatásra.
„Egy ötezer darabos puzzle feküdt előttünk a séta elején, szépen, benne a keretben, de nem álltak össze a darabok. Három és háromnegyed óra alatt összetoltuk a darabokat és kiderült, hogy a puzzle egy hiányjelet ábrázol. Tudjuk már minek a hiánya, és Gyuri segítségéveltalán fel is oldom ezt a hiányállapotot. Ő az az ember, akit érdekel, bármit is mondok; nem megold, hanem gondolatokat fűzni késztet, és a világ legtermészetesebb módján állnak össze a megoldatlan problémák egy megoldandóvá, amivel már lehet dolgozni.”
MIHÁLY ÉVA